Czym jest mindfulness?
Najbardziej znaną definicją jest ta, stworzona przez założyciela Ośrodka Uważności Medycznego University of Massachusetts, Jona Kabata-Zinna i brzmi ona następująco – „stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej”. Na czym polega mindfulness? Skupia się więc głównie na uważności oraz przytomności. Szczególnie na postrzeganiu obecnej chwili w pełnym skupieniu. Z pełną świadomością bez rozstrzygania, czy jest ona dobra, czy zła. Mindfulness jest rosnącym trendem w obszarze rozwoju osobistego. Eksperci zapewniają, iż umiejętny trening potrafi sprzyjać zdrowiu oraz poczuciu szczęścia.
Na czym polega Mindfulness?
Mindfulness polega na celowym i świadomym nakierowaniu swojej uwagi na to, czego doświadcza się w danym momencie. Odrzuca wybieganie w przyszłość oraz cofanie się w pamięci do przeszłości. Należy skupić się na doświadczeniu danej chwili. Bez myślenia, co konkretnie ona oznacza, bez identyfikowania się z nią, zatracania się w niej, ani negowania rzeczywistości.

Mindfulness – jaki jest cel?
W obecnych czasach większość z nas żyje w biegu. Często zdarza się, że rozpamiętujemy wiele sytuacji z przeszłości. Zastanawiamy się, co mogliśmy zrobić inaczej. Analizujemy bez końca związki przyczynowo-skutkowe np. gdybym wtedy inaczej się zachowała, nie powiedziała tego, to wszystko inaczej by się potoczyło. Jednocześnie wielu z nas zamartwia się przyszłością i ciągle wybiega do niej myślami. Straszymy siebie katastroficznymi wizjami przyszłości, że na pewno się nie uda, nie poradzimy sobie, zawalimy projekt, szef nie zrozumie, na pewno związek się rozpadnie, wydarzy się coś złego. Wszystko to sprawia, że całkowicie zapominamy o teraźniejszości. O skupieniu się na chwili obecnej, co prowadzi do zaburzeń wewnętrznej równowagi emocjonalnej. Dlatego może to skutkować zaburzeniami na tle lękowym oraz depresyjnym. Rozwiązaniem jest właśnie trening mindfulness. Jego główne cele to:
- Osiągnięcie równowagi emocjonalnej
- Zwiększenie koncentracji
- Zmniejszenie napięcia nerwowego oraz stresu
- Opanowanie sztuki relaksowania się
- Opanowanie technik uspokajania się
- Umiejętność życia „tu i teraz”, w danym momencie, bez wybiegania w przyszłość bądź rozpamiętywania przeszłości
- Nauka czerpania energii z życia i jego codzienności
- Docenianie prostoty dnia
Już nawet kilka minut poświęconych na trening mindfulness w ciągu dnia może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne oraz relacje z innymi ludźmi.
Rodzaje treningów mindfulness
- Redukcja Stresu Oparta na Uważności – Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR) – To najbardziej popularny i podstawowy trening uważności. Stworzony pod koniec lat 70. przez Jona Kabat-Zinna z Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w Worcester, USA. Program MBSR można znaleźć niektórych szpitalach oraz innych placówkach medycznych, ale również i na uniwersytetach, w ośrodkach medytacji, szkoleń, doradztwa oraz rozwoju osobistego.
- Terapia Poznawcza Oparta na Uważności – Mindfulness-Based Cognitive Theraphy (MBCT) – Została stworzona poprzez rozszerzenie poprzedniego treningu MBSR. Metoda skutecznie zapobiega nawrotom stanów depresyjnych. Ten rodzaj terapii polecany jest osobom, w których życiu pojawiły się już wcześniej różnego rodzaju epizody depresyjne, a które są obecnie w remisji. Terapię MBCT stosuje się także w leczeniu zaburzeń nastroju oraz zaburzeń lękowych. Nierzadko także w przypadku uzależnień i zaburzeń odżywiania, czy bezsenności. Polecana jest także osobom mającym problemy z chronicznym zmęczeniem lub apatią.

Efekty treningów mindfulness
Badania nad efektywnością treningów mindfulness potwierdzają ich pozytywny wpływ zarówno na osoby zdrowe, jak i te cierpiące na problemy natury psychicznej bądź psychosomatycznej. U uczestników takich treningów obserwuje się znaczną poprawę jakości życia, większą otwartość na innych, wzrost akceptacji oraz samoświadomości. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polega mindfulnessi, możesz zacząć od książki „Świadomą drogą przez depresję, wolność od chronicznego cierpienia”, Mark Williams, John Teasdale, Zindel Segal oraz Jon Kabat-Zinn.