Warsztat Strefa Pracy z Ciałem to cykl ośmiu spotkań, łączących pracę z oddechem, ruchem i technikami relaksacyjnymi. Warsztat prowadzi Bartosz Mitka – psycholog sportu, psychoterapeuta, TRE® Provider.

Warsztat Strefa Pracy z Ciałem to zaproszenie do głębszego kontaktu z samym sobą. Powstał z myślą o osobach, które chcą lepiej rozumieć swoje ciało, odzyskać równowagę i nauczyć się skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem. 

Zajęcia pomagają lepiej rozpoznawać sygnały płynące z ciała, odzyskać równowagę i poczucie wewnętrznego spokoju. Program obejmuje ćwiczenia rozciągające, sesje oddechowe, metody TRE®, relaksację Jacobsona i Schulza oraz indywidualne konsultacje ze specjalistą. 

Kameralna atmosfera i uważne prowadzenie sprzyjają budowaniu większej świadomości ciała i wprowadzaniu trwałych zmian w codziennym funkcjonowaniu. 

 

Zajęcia odbywają się w środy o 19:00. W celu uzyskania informacji o terminie rozpoczęcia najbliższej grupy, zapraszamy do kontaktu z Recepcją.

 

 

Zajęcia nr.

1

Ćwiczenia oddechowe 1/1 z terapeutą przy wykorzystaniu programu typu „biofeedback”

Czas trwania zajęć: 60 min

Prawidłowe oddychanie ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i długość życia, jest dla naszego organizmu źródłem energii, masażem dla naszego serca. Dostarcza tlenu naszym komórkom. Pomiędzy oddechem a psychiką istnieje ścisły związek. Rytm oddychania zmienia się pod wpływem emocji i myśli, kiedy odczuwasz niepokój instynktownie spłycasz, przyspieszasz lub wstrzymujesz oddech.

Problem współczesnego świata, tym samym współczesnych ludzi polega na tym, że oddychamy za szybko, za głęboko i za często. Nasz wydech jest zdecydowanie za krótki (w porównaniu do wdechu) i dlatego nie potrafimy przełączyć się ze stanu mobilizacji do stanu regeneracji (relaksacji)

W naszej pracy z oddechem wykorzystujemy program typu „biofeedback” (biologiczne sprzężenie zwrotne), który dostarcza osobie poddającej się pomiarowi informacji zwrotnej o tym czy oddycha prawidłowo. Każdy z nas inaczej oddycha w sytuacji stresu, wysiłku fizycznego, a inaczej kiedy jesteśmy zrelaksowani. Dzięki sensorowi usznemu, który łączy nas z programem komputerowym, osoba poddająca się pomiarowi może obserwować swój sposób oddechu i tym samym weryfikować czy oddech którego doświadcza jest oddechem relaksacyjnym oraz czy znajduje się w stanie koherencji – stan w którym min. wszystkie układy naszego ciała (układ oddechowy, krążenia, pokarmowy, limfatyczny, odpornościowy, endokrynny, płciowy, nerwowy, moczowy i układ ruchu), współpracują ze sobą najlepiej.

Zapraszamy do odkrywania magicznej mocy oddechu poprzez proste, ale skuteczne ćwiczenia oddechowe. Pamiętaj, że regularność jest kluczem, a efekty pojawią się stopniowo.

Zajęcia nr.

2

Ćwiczenia rozciągające – cz. 1 (rozgrzewka + ćwiczenia rozciągające skupiające się na obszarach: płaszczyzny kończyn dolnych i stóp oraz płaszczyzny obręczy bioder i dna miednicy)

Zajęcia nr.

3

Ćwiczenia rozciągające – cz. 2 (rozgrzewka + ćwiczenia rozciągające skupiające się na obszarach: płaszczyzny przepony, płaszczyzny górnego otworu klatki piersiowej, płaszczyzny połączenia głowy i szyi oraz płaszczyzn gnykowo-żuchwowej);

Czas trwania zajęć 75-90 min.

W naszej Strefie Pracy z Ciałem patrzymy na człowieka jako na całość, na którą składa się 6 sfer*:

*do zakupienia polecamy zeszyt ćwiczeń: „Codzienność bez bólu”, autorstwa Małgorzaty Rakowskiej-Muskat

Negatywne stymulowanie ww. sfer przyczynia się do różnego rodzaju problemów w naszym ciele, min. do przewlekłych napięć mięśniowych. Mając to na uwadze proponujemy zestaw ćwiczeń rozciągających, których zadaniem jest (o ile stosowne są później regularnie w formie autoterapii) przywracanie równowagi spoczynkowej w naszych napiętych ciałach.

Nasze ćwiczenia skupiają się na głównych płaszczyznach ciała reagujących na stres: płaszczyzna gnykowo-żuchwowa, płaszczyzna połączenia głowy i szyi, płaszczyzna górnego otworu klatki piersiowej, płaszczyzna przepony, płaszczyzna obręczy bioder i dna miednicy, płaszczyzna kończyn dolnych i stóp. Dbając regularnie o te miejsca powracamy do naszej naturalnej strefy – strefy równowagi

Zajęcia nr.

4

Trening Relaksacji Progresywnej Jacobsona oraz Trening Relaksacji Autogennej Schulza;

Czas trwania zajęć 75-90 min

Relaksacja Progresywna (stopniowana) wg Jacobsona oraz Relaksacja Autogenna Schulza, to dwie odmiany treningów relaksacyjnych, których celem jest uzyskiwanie stanów relaksu oraz świadomego i celowego wyzwalania u siebie reakcji demobilizacyjnych.

Reakcje te polegają na zmniejszeniu aktywności części współczulnej Autonomicznego Układu Nerwowego (Współczulny Układ Nerwowy odpowiada za mobilizację i przygotowanie do działania organizmu w sytuacji stresu), rozluźnieniu mięśni, zwolnieniu rytmu oddychania oraz rytmu pracy serca.

Dzięki tym reakcjom demobilizacyjnym uzyskujemy takie subiektywne odczucia, jak „poczucie wewnętrznego spokoju”, „wewnętrznej ciszy”, oraz „odprężenia”.

Wszystkie te reakcje trwające określony czas nazywamy stanami relaksu. Bardzo ważnym celem obu ww. form treningów relaksacyjnych jest także nauczenie się świadomego rozróżniania stanów napięcia od stanów rozluźnienia. Wiąże się to, być może z jedną z najważniejszych umiejętności życiowych polegających na płynnym przechodzeniu od pracy do odpoczynku, od fazy mobilizacji (fazy stresu) do fazy regeneracji (relaksacji) i od napięcia do rozluźnienia

Relaksacja Progresywna polega na wykonywaniu określonych, celowych ruchów ciała, po to aby napinać i rozluźniać określone grupy mięśni. Uczymy się dzięki temu najpierw zdawania sobie sprawy z różnicy we wrażeniach płynących z mięśnia napiętego i wrażeniach płynących z mięśnia rozluźnionego. Uczymy się także nawyku rozluźniania własnych mięśni, czyli ich relaksacji. Po określonym okresie treningu relaksacyjnego nabywamy umiejętność automatycznego, podświadomego pozbywania się napięcia naszych mięśni.

Relaksacja Autogenna polega na wyzwalaniu u siebie reakcji odprężania i koncentracji oraz na stosowaniu prostych form autosugestii, najczęściej polegających na wyobrażaniu sobie odczucia ciężaru i ciepła poszczególnych części ciała oraz na wypowiadaniu ich „w myślach”. Metodę tę można z powodzeniem wykorzystywać do świadomego budowania określonych stanów emocjonalnych, dzięki powtarzaniu w czasie głębokiego odprężenia formuł autosugestii, np. „jestem bezpieczny”.

Inną korzyścią jest dotarcie do wrażeń płynących z wnętrza własnego ciała, co pomaga w uzyskaniu lepszego wglądu w siebie. Ponad to dzięki stosowaniu tej formy relaksacji powodujemy zmniejszenie zmęczenia, znużenia, czy napięcia emocjonalnego.

Korzyści płynące z obu form relaksacji:

Zajęcia nr.

5

6

7

To sesje TRE®

Czas trwania zajęć 75-90 min

Zajęcia grupowe TRE®, to forma zajęć szczególnie rozpowszechniona przez ich twórcę dr Berceli’ego. Zaletą zajęć grupowych jest to, że w grupie mamy większe poczucie bezpieczeństwa, w grupie łatwiej uruchomić wibracje, grupa motywuje i daje wsparcie, grupa mobilizuje do regularnego ćwiczenia.

TRE® (Tension & Trauma Releasing Exercises) to metoda stworzona przez dr David’a Berceli’ego (dr nauk społecznych, psychoterapeuta w analizie bioenergetycznej, który od wielu lat podróżuje do obszarów dotkniętych klęskami żywiołowymi i działaniami wojennymi, gdzie pomaga osobom – często są to uchodźcy, w radzeniu sobie ze skutkami traum/stresu).

Metoda ta polega na wprowadzeniu ciała, poprzez specjalne ćwiczenia, w wibracje neurogeniczne, w celu rozładowania napięcia i stresu nagromadzonego w organizmie. Zaletą tych ćwiczeń jest ich prostota – są one dostępne dla osób w każdym wieku i praktycznie w każdej kondycji fizycznej oraz ich naturalność – wibracje neurogeniczne są czymś naturalnym dla wszystkich ssaków i ludzi.

Ich skuteczność opiera się na fakcie, że uwalnianie się z napięć przebiega w tempie jakie nasze własne ciało jest w stanie zintegrować, co wpływa na polepszenie stanu emocjonalnego osoby ćwiczącej.

Celem TRE® jest przywrócenie ciała do naturalnej równowagi poprzez nauczenie/przypomnienie ciału jak wibrować. Wibracje obniżają napięcie wszystkich tkanek, na nowo uczą kontaktu/dialogu z własnym ciałem, uczą bycia tu i teraz. Powodują, że odzyskujemy równowagę w naszym układzie nerwowym (Autonomicznym Układzie Nerwowym) – w stresie jest on zbyt silnie pobudzony – szczególnie jego współczulna część (Współczulny Układ Nerwowy odpowiada za mobilizację i przygotowanie do działania organizmu w sytuacji stresu). Wreszcie wibracje uwalniają nas od starych wzorców i mechanizmów obronnych, których nasze ciało i nasz mózg, używały w trudnych, stresujących momentach naszego życia.

TRE® przeznaczone jest dla osób, które w swoim codziennym życiu zmagają się z bolesnymi i szkodliwymi skutkami przewlekłego stresu (dzięki TRE® osoby min. uczą się samodzielnej regulacji poziomu stresu), z urazami traumatycznymi (dzięki TRE® min. pomagamy rozładować skumulowaną energie jaka powstaje w chwili traumatycznych doświadczeń), jak również jest to metoda wspomagająca psychoterapię

Jednak pamiętaj, że TRE® to nie jest jedna z metod psychoterapeutycznych – to metoda pracy z naszymi ciałami i emocjami.

TRE® szczególnie polecane jest dla osób:

Zajęcia nr.

8

Podsumowanie

Czas trwania zajęć 60 min.

W czasie ostatnich zajęć, skupimy się na podsumowaniu wszystkiego tego co się
wydarzyło w czasie siedmiu wcześniejszych sesji. Będzie czas na zadawanie pytań, jak
również na ponowne przyjrzenie się swojemu ciału.

Zajęcia nr.

Scroll to Top