Terapia psychologiczna dla par – kiedy warto skorzystać?

Terapia pary – kiedy warto skorzystać z pomocy

Pojawienie się problemów w związku to trudny moment dla obojga partnerów. Często wiele par z dłuższym stażem lub przeżyciu różnego rodzaju kryzysu zastanawia się, czy da się odrodzić uczucie, które wygasło i naprawić relację. Wspólne codzienne funkcjonowanie partnerów w parze bardzo rzadko przypomina bajkę. Życie w związku związane jest z ciągłą pracą i przypomina dbanie o ogród – trzeba podlewać, nawozić, przycinać to, co uschnięte itd. Często zdarza się, iż dwie strony wzajemnie oskarżają się o przyczynę nieporozumienia. W takich właśnie sytuacjach warto zastanowić się, czy terapia par nie byłaby dobrym rozwiązaniem. Terapeuta par występuje w roli adwokata relacji, a nie żadnego z partnerów. Nie szuka winnego, a koncentruje się na zrozumienie tego, co się dzieje w parze. Często nieświadomego tańca, który dana para tańczy, prowokując się nawzajem do tych najbardziej raniących zachowań.

Z jakimi problemami warto udać się na terapię dla par?

W każdym związku, niezależnie od tego, ile trwa, w pewnym momencie pojawiają się kryzysy, trudności problemy i konflikty. To jest naturalne i nieuniknione. Z wieloma tego typu zdarzeniami pary potrafią poradzić sobie same. Często jednak zdarzają się trudności na tyle duże, lub deficyty partnerów na tyle duże, że bez pomocy specjalisty, partnerzy nie są w stanie ich rozwiązać. Jakie są najważniejsze z przyczyn, dla których warto zdecydować się na terapię dla par?

Mężczyzna wyżywający się psychicznie na żonie.

  • zdrady, kłamstwa, problemy z zaufaniem i lojalnością
  • wrogość i liczne konflikty
  • obojętność wobec siebie
  • problemy z dziećmi
  • brak zrozumienia
  • problemy ze współżyciem
  • zaburzona komunikacja
  • nałogi
  • pojawienie się myśli o rozstaniu lub rozwodzie

Często zdarza się, że z pozoru drobne trudności namnażają się, uniemożliwiając dobre funkcjonowanie związku. Terapia dla par jest dobrym rozwiązaniem w wielu różnych sytuacjach, nie tylko tych kryzysowych.

Jaki jest cel terapii?

Terapia par, terapia małżeńska ma zawsze sprecyzowany wspólnie z terapeutą cel, określoną strategię do zrealizowania oraz narzędzia niezbędne do jej wdrożenia. Wszystko to jest ustalane indywidualnie, w zależności od występującego problemu. Współpraca z terapeutą sprawia, iż partnerzy mogą spojrzeć na związek w zupełnie inny sposób. Lepiej siebie nawzajem zrozumieć, zyskać bardziej obiektywną perspektywę na pewne sprawy. Niezbędnym czynnikiem do skutecznej terapii jest wykazywanie chęci i zaangażowania do pracy nad związkiem przez oboje partnerów. 

Jeśli tylko jedna ze stron jest zaangażowana bardzo trudno o skuteczną pomoc. Terapeuta pomaga w zrozumieniu drugiej strony i uczy empatii. Zawsze stara się przedstawić punkt widzenia każdej ze stron. Robi to w taki sposób, aby partnerzy zrozumieli, jak czuje się ich partner i jakie niezaspokojone potrzeby kryją się pod trudnymi zachowaniami.  Często już samo wspólne podjęcie takiej decyzji o rozpoczęciu terapii pomaga zbliżyć się do siebie, gdy zrobiło się daleko między partnerami. Terapia pomaga rozwiązywać problemy i uczy ja sobie radzisz z trudnościami w przyszłości.

Para w trakcie sesji psychoterapeutycznej.

Skuteczność terapii

Liczne badania wykazują, iż terapia dla par przynosi korzystne efekty. W większości przypadków pozwala na skuteczne rozwiązanie kłopotów pary. Warto podkreślić, iż według analiz, terapia wpływa na zmniejszenie częstotliwości podejmowania decyzji o rozstaniu bądź rozwodzie. Jednak czasem zdarza się, że terapia par może koncentrować się wokół „dobrego” rozstania, co często jest wyzwaniem, szczególnie gdy jest dużo wrogości między partnerami, a są np. małe dzieci. Powodzenie terapii w głównej mierze związane jest z zaangażowaniem i motywacją partnerów. Skuteczna terapia zazwyczaj ma wpływ na poprawę komunikacji między partnerami, lepsze zrozumienie podłoża konfliktów, odbudowanie utraconej bliskości.

Scroll to Top